Besplatna dostava za narudžbe iznad 50 KM Dobre cijene Jednostavno Brzo

Ojed kod beba: Sve što roditelji treba da znaju

Ojed kod beba je vrsta zapaljenja kože u području pelena (pelenske regije). Ojedi su česta pojava kod beba u periodu od 4. do 12. mjeseci života. Javljaju se kada je koža bebe izložena vlažnosti i trenju. Dominantna je pojava crvenih tačkica na koži u prevojima i u regiji zahvaćenoj pelenama. Promjene na koži praćene su bolom i razdražljivošću kod bebe, pa je važno znati kako ga prevenirati i liječiti.

Na samom početku, jedno objašnjenje – ojed kod beba naziva se i pelenski ojed ili pelenski dermatitis. Nemojte se zbuniti ukoliko se susretnete sa ovim terminima, koji se odnose na isti sindrom.

Ojed kod beba: uzroci

Brojni su uzroci koji dovode do pelenskog ojeda. Ipak, glavni razlog nastanka ovog neprijatnog stanja jeste iritiranost pelenske regije. Koža u području pelena je često vlažna i iritirana zbog izloženosti urinu i fekalijama. Vlažna koža je podložna iritacijama i infekcijama, a pretjerano trljanje i pranje kože takođe mogu doprinijeti nastanku ojeda.

Ipak, postoje specifični razlozi koji povećavaju vjerovatnoću razvoja ojeda, a to su:

  • Dijareja (učestalije stolice koje se javljaju zbog drugih oboljenja ili neprilagođene hrane)
  • Rjeđe mijenjanje pelena (koža pelenske regije je duže u kontaktu sa fekalijama)
  • Upotreba gaćica preko pelena, koje stiskaju i žuljaju kožu
  • Znojenje bebe uslijed prekomjernog oblačenja
  • Pad imuniteta
  • Suha koža koja je podložna iritaciji
  • Terapija antibioticima, koja dovodi do disbalansa crijevne flore
  • Uvođenje prerađene hrane u ishranu bebe, koja može izazvati preosetljivost stomaka
  • Jako začinjena, masna i kisela hrana majke koja doji (dovodi do promjene u sastavu mlijeka i povećanja kiselosti stolice bebe)
  • Alergijska reakcija na hemijske materije iz jednokratnih pelena, deterdženata, omekšivača i dječije kozmetike.

Simptomi pelenskog ojeda

Ojed kod beba daje specifičnu kliničku sliku sa simptomima koje nije teško prepoznati. Dominira crvenilo i iritiranost kože u predjelu pelena. Koža može biti osjetljiva i bolna na dodir, a beba nemirna i sklona plaču, naročito prilikom diranja bolne regije u toku mijenjanja pelena. U težim slučajevima, pelenski ojed može dovesti do pojave plikova, ljuštrenje kože i infekcije zahvaćenog područja.

Područje zahvaćeno crvenilom je osjetljivo, iritirano i toplo na dodir, što povećava razdražljivost bebe. Simptomi mogu biti toliko jaki da dovedu do potpunog poremećaja ritma budnosti i sna.

Osim kože pelenske regije, iritacija se može proširiti na okolne regije, naročito na predio pregiba kože i genitalnu regiju. Ukoliko se ne liječi blagovremeno, može dovesti do infekcija kože, kao i do infekcija mokraćnih puteva, pa je blagovremeno reagovanje od izuzetnog značaja.

Prevencija ojeda kod beba

“Bolje spriječiti nego liječiti” je izreka sasvim primijenljiva i kada se radi o ojedu kod beba. Pitate se kako spriječiti ojed kod beba? Postoje pravila u njezi beba kojih se treba pridržavati:

  1. Za sprječavanje nastanka ojeda najbitnije je fokusirati se na pravilno održavanje higijene. Kada je odabir sredstava za pranje u pitanju, birajte blage i neutralne kupke i sapune, koji su bezbijedni za bebinu kožu. Nakon kupanja kožu sušite tapkanjem, a ne trljanjem, kako bi se smanjila mogućnost iritacije. Za sušenje koristite pamučne peškire.
  2. Redovno mijenjajte pelene

Jedan od vodećih uzroka pelenskog ojeda je vlažna sredina uslijed dužeg nošenja pelena. Bebama mlađim od tri mjeseca treba mijenjati pelene na svaka dva do tri sata, dok je starijim bebama dovoljno promijeniti pelenu tri do četiri puta dnevno. Ipak, ukoliko primijetite da je pelena zaprljana ili mokra, promijenite je odmah.

  1. Koristite kvalitetne pelene 

Kvalitet pelena je od velike važnosti za sprječavanje ojeda. Birajte pelene napravljene od prirodnih materijala, kako bi koža mogla da diše.Takođe, pelene treba da budu dobro pripijene oko nogu i struka, kako bi spriječile propuštanje tečnosti.

  1. Pustite kožu da diše

Kada mijenjate pelenu, ostavite pelenu otvorenom na nekoliko minuta kako bi se bebina koža osušila i prodisala. Umjesto pelena za jednokratnu upotrebu, koristite kvalitetne pelene od platna.

  1. Koristite kreme za njegu pelenske regije

Ove kreme mogu pomoći u prevenciji ojeda kod beba. Nanesite kremu na pelensku regiju nakon svake promjene pelena, kako bi bebina koža bila uvijek zaštićena i hidrirana. Birajte kreme koje ne sadrže mirise i boje, koji mogu iritirati kožu.

  1. Izbjegavajte jaka hemijska sredstva za održavanje garderobe (deterdženti i omekšivači). Ukoliko koristite pamučne pelene, perite ih na 90 stepeni i obavezno peglajte.
  2. Oblačite bebu u skladu sa vremenskim uslovima, kako biste spriječili prekomjerno znojenje, koje pogoduje razvoju ojeda.

Proizvodi koji mogu pomoći u prevenciji ojeda:

Kako biste spriječili ojed kod beba, koristite samo prirodne proizvode koji su dizajnirani za male bebe sa osjetljivom kožom. Kako bismo Vam olakšali izbor, sastavili smo listu efikasnih i kvalitetnih proizvoda:

Mustela Hydra bebe mlijeko za tijelo

Hydra bebe mlijeko za tijelo sačinjeno je od ulja jojobe i badema koja vlaže kožu i osiguravaju dugoročnu hidrataciju. Sadrži i vitamin F, koji održava nivo vode u koži, kao i karite maslac koji umiruje i hrani kožu. Svi aktivni sastojci doprinose zaštiti kože od agresivnih spoljnih uticaja i jačaju kožu. Mlijeko se može primjenjivati na cijelo tijelo bebe.

Mustela zaštitna vitaminska krema

Zaštitna krema Mustela je savršen izbor kada je u pitanju prevencija ali i umirenje pelenskog ojeda. Zahvaljujući efektu zaštitne barijere štiti kožu od kontakta sa fekalijama i trenja. Aktivni sastojak kaprilil glikol sprječava razmnožavanje bakterija, a vitamin B5 i shea maslac umiruju i omekšavaju kožu. Vitamin F pruža trenutno olakšanje kod već prisutnog ojeda. Posjeduje prijatan miris i laganu strukturu.

Mustela Cicastela krema

Cicastela krema se koristi za manje iritacije i crvenilo kože. Sadrži laganu, kremastu strukturu koja ne ostavlja masne tragove na koži. Lako se nanosi i kožu čini mekanom i nježnom. Pogoduje svim tipovima kože i može se koristiti od rođenja. Može se koristiti na pelenskoj regiji, ali i na predjelu oko usta, naborima kože, ogrebotinama i ožiljcima od ujeda insekata i malih boginja. Zahvaljujući bogatoj formuli, ova krema štiti, hidrira i obnavlja kožu.

Mustela blagi gel za kupanje

Blagi gel Mustela odličan je izbor za čišćenje osjetljive kože i stimulaciju čula. Ovaj gel čisti kožu tijela i vlasišta bez isušivanja. Svježi miris budi sva čula i umiruje. Specijalni sastojci prirodnog porijekla ne iritiraju oči, pa je gel potpuno bezbijedan za upotrebu.

Liječenje ojeda kod beba

Šta raditi ukoliko je već došlo do pojave ojeda? Onda postoje dva moguća rješenja – kućno liječenje ili odlazak kod ljekara, u zavisnosti od cjelokupne kliničke slike.

Treba se javiti ljekaru ukoliko:

  • Crvenilo i otok su veći, ili se uz ove simptome pojavljuje i gnoj, krvarenje ili plikovi
  • Ojed se širi i zahvata veće površine kože
  • Pojavljuje se i na drugim dijelovima tijela
  • Uporan je i ne prolazi nakon pet dana samostalnog liječenja
  • Javljaju se dodatni simptomi poput temperature, jakog svraba, ranica ili krasta
  • Beba se ne ponaša kao obično (ne želi da jede i puno plače; ovo može ukazivati na ozbiljno zdravstveno stanje)

Pedijatar će pregledati bebu i prepisati odgovarajuću antibiotsku kremu ili oralne antibiotike, kako bi se spriječila infekcija. U nekim slučajevima je neophodno primijeniti posebnu terapiju, kao što su kortikosteroidne kreme ili losioni.

Zaključak

Ojedi su česta tegoba kod beba koja se može prevenirati i samostalno liječiti. Međutim, u ozbiljnijim slučajevima je neophodno potražiti stručnu pomoć. Redovno pratite bebino stanje i ne oklijevajte da se obratite ljekaru ukoliko se jave simptomi koji Vas brinu. 
Ukoliko želite da kožu svoje bebe njegujete nekim od proizvoda koje smo Vam preporučili, možete ih pronaći na apotekamo.ba po non-stop niskim cijenama i uz besplatnu dostavu.