Visoke temperature u kombinaciji sa povećanom konzumacijom sladoleda i osvježavajućih napitaka, promjenama u svakodnevnoj rutini njege i smanjenom hidratacijom, mogu negativno uticati na zdravlje naših zuba i desni.
Zato Vam u narednim redovima otkrivamo neke jednostavne i efikasne savjete kako da održavate oralnu higijenu tokom ljeta. Ako želite da Vaš osmijeh bude zdrav i blistav, nastavite da čitate!
Redovno pranje zuba
Redovna rutina četkanja zuba je ključna za održavanje oralnog zdravlja. Preporučuje se da perete zube najmanje dva puta dnevno, ujutru i prije spavanja. Kako biste postigli najbolje rezultate, važno je da koristite pravilnu tehniku četkanja zuba. Nagnite četkicu pod uglom od 45 stepeni prema desnima i vršite kružne pokrete dok pažljivo četkate površinu svakog zuba. Nakon toga, nježnim kružnim pokretima očistite i prijelaz između desni i zuba. Ne zaboravite jezik i unutrašnju stranu obraza.
Kada je u pitanju izbor četkice za zube, birajte mekšu četkicu sa malom glavom koja se lako može prilagoditi svim dijelovima usta. Mekše četkice su nježne prema desnima, a efikasne u uklanjanju naslaga sa zuba.
Jedna od takvih četkica je CURAPROX ultra soft 5460. Nježnim četkanjem, uz upotrebu minimalnog pritiska, četkica zadržava svoj oblik i čvrstoću, a zahvaljujući maloj, kompaktnoj glavi omogućava jednostavan pristup svim teže dostupnim mjestima u ustima. Sadrži 5460 ultra mekanih CUREN vlakana promjera 0,1 mm. Četkica ima osmougaonu dršku koja omogućava jednostavnije držanje i postavljanje vlakana pod uglom od 45 stepeni tokom čišćenja.
Ako više volite električne četkice, izaberite onu koja ima oscilirajuće ili rotirajuće pokrete za dodatnu efikasnost čišćenja.
I naravno ne zaboravite na redovnu zamjenu četkica za zube. Preporuka stomatologa je da se četkica zamjeni svaka tri mjeseca ili čim primjetite da su čekice istrošene i izlomljene. Stara četkica može biti neefikasna i povrijediti desni.
Upotreba zubnog konca i interdentalnih četkica
Čišćenje međuzubnog prostora jednako je važno kao i četkanje zuba, jer se tu bakterije i ostaci hrane lako skupljaju, stvarajući idealno okruženje za razvoj karijesa i oboljenja desni. Zato je bitno da zubni konac i interdentalne četkice budu dio oralne higijene.
Pravilna tehnika upotrebe zubnog konca je ključna za efikasno čišćenje međuzubnog prostora. Uzmite komad zubnog konca dužine oko 40 centimetara i omotajte ga oko srednjeg prsta obe ruke (neka na svakom bude obmotano 3 do 5 cm). Odmotavanje sa jednog prsta i namotavanje na drugi doprinijet će da se svaki put koristi čist dio konca.
Nakon toga, držeći konac između palca i kažiprsta, pažljivo provucite konac između svakog para zuba. Oblikujte koncem slovo C oko svakog zuba i nježno ga pomjerajte naprijed-nazad, uklanjajući naslage i ostatak hrane. Budite pažljivi da ne povrijedite desni i ne pretjerujete sa pritiskanjem konca.
Interdentalne četkice su još jedan odličan alat za čišćenje međuzubnog prostora, posebno ako imate razmak između zuba. Ove male četkice, sa svojim tankim, cilindričnim vlaknima, mogu doprijeti do teško dostupnih mjesta i ukloniti naslage i ostatke hrane. Na taj način pomažu u sprječavanju karijesa, smanjuju rizik od oboljenja desni, doprinose svježem dahu i poboljšavaju ukupnu higijenu usta.
Kada je u pitanju odabir pravog zubnog konca i interdentalne četkice, treba obratiti pažnju na nekoliko faktora.
Što se tiče zubnog konca, birajte onaj koji je udoban za korištenje i ima dovoljnu jačinu da ne pukne prilikom upotrebe. Možete izabrati konac sa ili bez voska, u zavisnosti od toga šta Vam više odgovara. Odličan izbor su:
- Curaprox konac DF834 – efikasan navošteni zubni konac sa ukusom mente, koji je idealan za uske interdentalne prostore
- Oral B konac za zube pruža izuzetan osjećaj tokom čišćenja zbog svoje satenske strukture i omogućava čišćenje teško dostupnih mjesta usne šupljine
- Lacalut konac za zube sastoji se od najlonskih vlakana što omogućava lakše korištenje; mentol daje osjećaj svježine i čistoće
Kada je riječ o interdentalnim četkicama, izaberite veličinu koja najbolje odgovara međuzubnim prostorima. Četkica treba da bude dovoljno tanka da se lako provuče između zuba, ali i dovoljno čvrsta da obavi posao čišćenja. Ako Vam je potrebna pomoć prilikom odabira, iz naše bogate ponude smo za Vas izdvojili Lacalut i Curaprox, interdentalne četkice.
Zdrava ishrana za zdrave zube
Ishrana igra ključnu ulogu u očuvanju našeg oralnog zdravlja, jer ono što jedemo ima veliki uticaj na naše zube i desni.
Proizvodi koji obiluju šećerom mogu dovesti do prekomjernog razvoja bakterija u ustima i pojave karijesa. Zato tokom ljeta ograničite unos sladoleda, gaziranih pića i sličnih slatkih poslastica i dodatno obratite pažnju na oralnu higijenu nakon njihovog konzumiranja.
A da biste podržali zdravlje zuba i desni, uvrstite u svoju ishranu namirnice bogate hranljivim materijama. Voće i povrće poput jabuka, mrkve i brokula su odličan izbor, jer obiluju vlaknima koja pomažu u čišćenju zuba i stimulisanju lučenja pljuvačke. Mliječni proizvodi poput mlijeka, sira i jogurta su korisni jer sadrže kalcijum koji jača zubnu gleđ. Također, omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u ribi poput lososa, imaju protivupalno dejstvo i mogu pomoći u očuvanju zdravlja desni.
Hidratacija je još jedan ključni faktor za oralno zdravlje. Nedovoljan unos tečnosti može smanjiti lučenje pljuvačke, a ona je prirodna zaštita za zube i desni. Pljuvačka neutrališe kiseline u ustima i pomaže u ispiranju štetnih bakterija. Zato je važno redovno piti vodu tokom ljeta, kako biste održali dovoljan nivo hidratacije i podržali zdravlje svojih zuba i desni.
Oprezno sa hladnim napicima i hranom
Tokom toplih i sunčanih dana ništa ne može biti tako osvježavajuće kao hladna hrana i napici. Ipak, važno je da budemo pažljivi kako ih konzumiramo. Hladna hrana i napici mogu izazvati osjetljivost zuba, posebno ako imate problema sa desnima.
Da biste izbjegli potencijalne probleme, primijenite ove savjete:
- konzumirajte hladnu hranu i napitke postepeno, umjesto da ih brzo gutate
- izbjegavajte unos veoma hladne hrane i pića odmah poslije konzumiranja veoma tople hrane ili pića, jer ova promjena temperature može dodatno iritirati vaše zube
- koristite slamku kada pijete hladne napitke – tako će tečnost manje dolaziti u kontakt sa površinom zuba
- nemojte grickati kockice leda i sačekajte par minuta da se sladoled barem malo otopi
Dodatni savjeti za njegu zuba i desni
Evo još nekoliko savjeta kako da održite svoj osmijeh zdravim i blistavim tokom ljeta:
- ne zaboravite na redovne posjete stomatologu, pogotovo pred putovanje, kako biste izbjegli neprijatna iznenađenja
- uvijek ponesite sa sobom putnu četkicu i pastu za zube
- ako niste u mogućnosti da operete zube poslije svakog obroka, isperite usta vodom ili koristite vodice za ispiranje usta kako biste uklonili ostatke hrane i održali svjež dah; od pomoći Vam mogu biti i žvake bez šećera
- koristite antibakterijski sprej za dezinfekciju četkice za zube da biste spriječili razvoj bakterija i održali je čistom tokom putovanja
- nakon plivanja isperite usta čistom vodom kako biste uklonili so i druge ostatke iz usne šupljine
Briga o zubima i desnima je važna gdje god da se nalazite
Dok uživate u putovanjima i svim ostalim čarima ljeta, ne zaboravite pravilnu oralnu higijenu – na apotekamo.ba Vas, po non-stop niskim cijenama, očekuje sve što Vam je potrebno.
Vaš osmijeh zaslužuje pažnju i brigu, a zdravi zubi i desni su ključ za njegovu blistavost!