Besplatna dostava za narudžbe iznad 50 KM Dobre cijene Jednostavno Brzo

Olakšajte sebi menstrualni ciklus primjenom ovih 6 savjeta

Menstrualni ciklus je prirodni dio života svake žene, ali sa sobom često nosi određene izazove. Simptomi poput bolova, promjena raspoloženja, pada koncentracije i povišenog nivoa stresa mogu značajno utjecati na kvalitet života tokom ovih dana u mjesecu.

Ako su Vam potrebni provjereni savjeti i holistički pristup koji će Vam olakšati narednu menstruaciju, ovo je tekst za Vas. Zajedno ćemo istražiti kako male promjene u navikama mogu imati veliki utjecaj na Vaše fizičko i emocionalno blagostanje tokom ciklusa.

Adekvatna ishrana

Kroz pažljiv odabir namirnica, možemo pozitivno utjecati na simptome menstrualnog ciklusa, hormonalne fluktuacije i opšte blagostanje.

Prva važna kategorija namirnica koja će značajno doprinijeti olakšavanju menstrualnih simptoma su one bogate omega-3 masnim kiselinama. Omega-3 masne kiseline imaju protivupalno dejstvo, što znači da mogu smanjiti upalne procese koji često prate menstruaciju. Osim toga, ove masnoće podržavaju zdravlje ćelija i nervnog sistema, pružajući cjelokupnu podršku organizmu tokom ciklusa. Riblje ulje, orašasti plodovi, laneno sjeme i čia sjemenke su odlični izvori ovih zdravih masnoća.

Vitamini i minerali takođe imaju važnu ulogu u očuvanju hormonalne ravnoteže. Cink, magnezijum i vitamin B6 posebno su važni u ovom kontekstu:

  • cink je uključen u procese koji podržavaju funkciju jajnika i proizvodnju hormona, a uz to se često povezuje i sa smanjenjem bolova tokom menstruacije. Namirnice bogate cinkom, poput sjemenki bundeve, govedine i crnog graha, doprinose održavanju optimalnog nivoa ovog minerala u organizmu
  • magnezijum, koji se nalazi u orasima, špinatu, avokadu i bananama, pomaže u opuštanju mišića, smanjenju stresa i podržava funkciju nervnog sistema, što može značajno olakšati simptome menstrualnih bolova
  • vitamin B6, prisutan u integralnim žitaricama, piletini, i ribi, učestvuje u metabolizmu aminokiselina koje su ključne za proizvodnju hormona (posebno estrogena i progesterona)

I obroci bogati antioksidansima su Vaš saveznik tokom menstrualnog ciklusa. Voće i povrće različitih boja, posebno bobičasto voće i tamnozeleno lisnato povrće, pružaju obilje antioksidanata koji pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala i smanjenju upalnih procesa.

Smanjenje unosa kofeina i soli takođe pozitivno utiće na simptome menstrualnog ciklusa. Kofein može izazvati napetost i nervozu, dok prekomjerna sol može doprinijeti zadržavanju tečnosti, što pogoršava osjećaj nadutosti tokom menstruacije.

Uzimanje u obzir individualnih potreba i reakcija organizma na određene namirnice je izuzetno važno. Eksperimentisanje sa ishranom i bilježenje kako tijelo reaguje na određene promjene će doprinijeti pronalaženju optimalnog pristupa. Osim toga, konsultacija s stručnjakom za ishranu može pružiti personalizovane smjernice i podršku u prilagođavanju ishrane menstrualnim potrebama svake žene.

Fizička aktivnost

Redovna fizička aktivnost značajno utiče na smanjenje intenziteta menstrualnih bolova, poboljšanje raspoloženja i opšte blagostanje.

Jedan od najvažnijih aspekata vježbanja tokom menstrualnog ciklusa je poboljšanje cirkulacije. Fizička aktivnost podstiče protok krvi, čime se poboljšava snabdijevanje kisikom i hranjivim materijama ćelija, uključujući i one u reproduktivnom sistemu. Ovo može pomoći u smanjenju bolova jer poboljšava opštu funkciju mišića i organa.

Osim toga, vježbanje stimuliše lučenje endorfina, poznatog i kao “hormon sreće”. Ovi neurotransmiteri imaju analgetski efekat, smanjujući osjećaj bola i poboljšavajući emocionalno stanje. Upravo zbog toga, vježbanje tokom menstruacije je izuzetno korisno u borbi protiv simptoma poput nervoze, anksioznosti i promjena raspoloženja.

Važno je napomenuti i da vrsta vežbanja može uticati na to kako se tijelo nosi s menstrualnim simptomima. Lagane aerobne aktivnosti, poput šetnje ili joge, često se preporučuju tokom menstruacije. Ove aktivnosti pružaju dobar balans između fizičkog napora i opuštanja, što smanjuje stres i umanjuje bolove.

Prilagođavanje intenziteta vježbanja ličnim potrebama i osjećajima tokom ciklusa takođe je bitno. Neke žene se osjećaju energičnije tokom menstruacije i mogu se odlučiti za intenzivnije vježbe, dok druge preferiraju blaže oblike aktivnosti. Slušanje sopstvenog tijela i prilagođavanje aktivnosti trenutnim potrebama ključni su za postizanje harmoničnog odnosa između vježbanja i menstrualnog ciklusa.

Kvalitetan san

Kvalitetan san ne samo da utječe na emocionalno i fizičko blagostanje, već je i direktno povezan sa proizvodnjom i regulacijom hormona koji imaju ključnu ulogu u menstrualnom ciklusu.

Jedan od hormona koji je povezan sa snom i ciklusom je melatonin. Ovaj hormon je izuzetno bitan za regulaciju cirkadijalnog ritma (unutrašnjeg biološkog sata organizma). A osim što pomaže u uspostavljanju ritma spavanja, melatonin ima i antioksidativna svojstva, podržavajući opšte zdravlje organizma.

Redovan san, posebno tokom noći, omogućava organizmu da održava stabilan nivo melatonina. Tokom menstruacije, kada su hormonske fluktuacije veće, održavanje regularnog ritma spavanja postaje još važnije. Nesmetan san tokom noći pruža tijelu priliku za oporavak, smanjujući stres i podržavajući optimalno funkcionisanje hormonskog sistema.

Kortizol, poznat i kao hormon stresa, takođe igra ulogu u hormonalnom balansu i ima svoju dinamiku tokom dana. Održavanje redovnog ritma spavanja pomaže u regulaciji nivoa kortizola. Dobar san smanjuje nivo stresa, što je od suštinskog značaja s obzirom na to da hroničan stres dovodi do poremećaja u hormonalnoj ravnoteži.

I hormoni poput prolaktina, estrogena i progesterona, koji su izuzetno važni za regulaciju menstrualnog ciklusa, su podložni promjenama u odnosu na kvalitet sna. Nepravilan san može poremetiti ove hormone, što može dovesti do neredovnih ciklusa, jačih simptoma PMS-a i drugih problema. Zato se preporučuje da se tokom menstruacije posebna pažnja posveti uspostavljanju optimalnih uslova za san. 

Pokušajte da izbjegavate stimulanse poput kofeina i alkohola pred spavanje, i stvorite mirno okruženje u spavaćoj sobi. To znači tamni i tihi prostor, udoban krevet i temperaturu koja Vam odgovara. Da biste lakše i brže utonuli u san, potrudite se i da ne gledate u ekran najmanje sat vremena prije spavanja.

Ako imate problema sa nesanicom, posjetite ljekara ili pronađite neke svoje večernje rituale koji će Vam pomoći da se uspavate (na primjer, šolja omiljenog čaja i neko štivo koje će Vas opustiti). Po potrebi možete da isprobate i neke biljne terapije za relaksaciju i bolji san, kao i odgovarajuće dodatke ishrani (kao što su mikrotablete MELATONIN PURA).

Uz to je važno i da tokom ciklusa osigurate dovoljno vremena za odmor i opuštanje, kako bi se smanjio stres i omogućila prirodna regulacija hormona.

Upravljanje stresom

Kada smo izloženi stresu, nivo kortizola raste, što može poremetiti normalan tok menstrualnog ciklusa. Visoki nivoi kortizola utiču na proizvodnju drugih hormona, posebno onih koji su odgovorni za regulaciju reproduktivnog sistema.

Jedan od najefikasnijih načina upravljanja stresom je uvođenje tehnika relaksacije u svakodnevnu rutinu:

  • redovno praktikovanje meditacije će poboljšati emocionalnu stabilnost, smanjiti anksioznost i poboljšati opšte mentalno blagostanje
  • duboko disanje aktivira parasimpatički nervni sistem koji ima suprotno dejstvo od stresnog “bori se ili bježi” odgovora; ova tehnika može se koristiti u bilo kojem trenutku tokom dana kako bi se smanjio stres i opustilo tijelo
  • progresivno opuštanje mišića (svjesno opuštanje svih mišićnih grupa u tijelu, počevši od stopala i postepeno se penjući prema glavi) će Vam pomoći da se oslobodite fizičke napetosti koja često prati stres

Redovna praksa ovih tehnika poboljšat će Vašu sposobnost da se nosite sa svakodnevnim izazovima.

Pored toga, važno je identifikovati izvore stresa u svakodnevnom životu i raditi na njihovom smanjenju ili eliminaciji. Postavljanje realnih ciljeva, uspostavljanje prioriteta, postavljanje granica i usvajanje strategija za suočavanje sa stresom su koraci ka stvaranju balansiranijeg životnog stila.

Pravilno upravljanje stresom ima dugotrajne pozitivne efekte na hormonalnu ravnotežu. Žene koje aktivno rade na smanjenju stresa često primjećuju poboljšanja u redovnosti ciklusa, smanjenju simptoma PMS-a i opštem osjećaju blagostanja tokom menstrualnog ciklusa.

Čajevi i odgovarajući preparati

Biljni čajevi predstavljaju dragocjen resurs u očuvanju zdravlja, a posebno su korisni tokom menstrualnog ciklusa za prirodno opuštanje i olakšavanje simptoma.

Kamilica je jedan od najpoznatijih biljnih čajeva kada je u pitanju umirujuće dejstvo. Sadrži jedinjenja koja djeluju kao prirodni sedativi, zbog čega opušta mišiće i smiruje nervni sistem. Kamilica takođe ima antiinflamatorna svojstva, što može pomoći u smanjenju bolova i nadutosti tokom menstruacije. Redovno konzumiranje kamilice će Vam pružiti osjećaj smirenosti i olakšanja.

Nana (menta) je još jedna biljka koja se često koristi u čajevima zbog svojih opuštajućih svojstava. Menta sadrži mentol, koji djeluje kao prirodni relaksans za mišiće. Osim toga, menta će pomoći u ublažavanju mučnine koja je često prisutna tokom menstruacije. 

Đumbir ima snažna antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju bolova. Takođe, đumbir će poboljšati cirkulaciju, što je korisno za ublažavanje simptoma poput hladnih ruku i nogu tokom menstruacije. Dodatak malog komadića svježeg đumbira čaju dodatno će pojačati njegove benefite.

Čaj od maline tradicionalno se koristi za podršku ženskom reproduktivnom zdravlju. Ova biljka bogata je vitaminima i mineralima, uključujući vitamin C i magnezijum, pa čaj doprinosi u opuštanju mišića materice, smanjenju bolova i podržavanju opšteg blagostanja tokom menstruacije.

A osim čajeva, za umanjenje tegoba tokom menstrualnog ciklusa će Vam od pomoći biti i Femisan A kapi.

Upotreba menstrualnih čašica

Korištenje menstrualnih čašica može značajno olakšati menstrualni ciklus na nekoliko načina:

  1. Većina menstrualnih čašica ima kapacitet koji varira od 15 do 30 mililitara tečnosti, što je značajno više u poređenju s tamponima i ulošcima. Zbog ovog većeg kapaciteta, menstrualna čašica može zadržati više menstrualne krvi prije nego što postane potrebno pražnjenje. Ova prednost je značajna i tokom dana zbog brojnih obaveza koje imamo, ali i tokom noći kad nam je potreban odmor i neprekinut san.
  2. Za razliku od tampona koji upijaju ne samo menstrualnu krv već i prirodne vaginalne tečnosti, menstrualne čašice ne remete ovu prirodnu ravnotežu. Ovaj aspekt je posebno važan jer očuvanje prirodne vlažnosti pomaže u smanjenju nelagodnosti i iritacije koje neke žene mogu doživjeti tokom menstruacije.
  3. Kada je pravilno postavljena, čašica ostaje neprimjetna, pružajući ženama osjećaj slobode i bezbrižnosti tokom različitih aktivnosti, bez brige o curenju ili neprijatnostima.

Uz to, menstrualne čašice su obično napravljene od medicinskog silikona, gume ili elastomera, što smanjuje rizik od toksičnog šoka (rijetke, ali ozbiljne komplikacije koja može nastati korištenjem tampona).

Primjenite savjete i osjetite razliku

Adekvatna ishrana, umjerena fizička aktivnost, kvalitetan san, upravljanje stresom, odgovarajući preparati (čekaju Vas na apotekamo.ba) i upotreba menstrualnih čašica čine holistički pristup koji podržava Vaše opšte reproduktivno zdravlje. Zato ćete primjenom savjeta koje smo sa Vama podijelili značajno olakšati simptome menstrualnog ciklusa. Važno je samo da ne zaboravite da je svako tijelo jedinstveno, pa eksperimentišite sa savjetima i prilagodite ih svojim potrebama.