Besplatna dostava za narudžbe iznad 50 KM Dobre cijene Jednostavno Brzo

Prevencija alergija: Kako se zaštititi od alergijskih reakcija tokom sezone cvjetanja

U proljeće se priroda budi, a sa njom i cvjetovi, trava i drveće koji stvaraju prekrasne pejsaže. Međutim, ova sezona donosi i nešto manje prijatno – alergije. Alergijske reakcije su postale sve češće, a prema istraživanjima skoro polovina ljudi na planeti ima neku vrstu alergije. 

Pošto su tokom sezone cvjetanja alergije učestale i mogu ozbiljno utjecati na kvalitet života, pripremili smo za Vas nekoliko jednostavnih i efikasnih savjeta. Saznajte kako da se pripremite za boravak napolju, kako da smanjite izloženost alergenima u kući i na poslu i koji preparati će ublažiti simptome alergije.

Hajde da zajedno otkrijemo kako možete da se zaštitite tokom sezone cvjetanja i uživate u proljetnim danima:

Šta su alergije?

Alergije su prekomjerna reakcija našeg imunološkog sistema na supstance koje u normalnim okolnostima ne bi trebale da budu štetne po organizam. Umjesto da ih ignoriše, imunološki sistem ih identifikuje kao potencijalnu opasnost i aktivira odbrambeni mehanizam koji se manifestuje kao alergijska reakcija.

Pošto je riječ o hroničnom stanju, alergija može da se javi u bilo kojem trenutku tokom života. Ako postoji i genetska predispozicija za alergijske reakcije (neko u porodici ima alergiju), povećava se vjerovatnoća da će i drugi članovi porodice razviti alergijsku reakciju.

U sezoni cvjetanja, najčešći alergen je polen ambrozije, drveća, trave i korova. Polen je sitna čestica koju biljke oslobađaju u zrak kako bi se reprodukovale. Kada polen dospije u naš organizam, imunološki sistem ga prepoznaje kao štetan i reaguje prekomjerno, što dovodi do alergijske reakcije i pojave simptoma. 

Simptomi su raznoliki i zavise od vrste alergena, kao i od individualnih karakteristika našeg organizma. Najčešći su: 

  • svrab
  • kihanje 
  • curenje iz nosa 
  • začepljenost nosa 
  • kašalj 
  • otežano disanje 
  • crvenilo i svrab očiju
  • osip po koži 

Pošto su simptomi slični onima koji se javljaju tokom prehlade, prepoznat ćete da se radi o alergijskoj reakciji po tome što tegobe traju mnogo duže i ne prolaze uz primjenu lijekova za prehladu. U težim slučajevima, alergijske reakcije mogu dovesti do anafilaktičkog šoka, što potencijalno može biti smrtonosno.

Savjeti za prevenciju alergijskih reakcija

Alergijske reakcije su vrlo neugodne, a ponekad i opasne po zdravlje. Srećom, postoji mnogo načina za sprječavanje ovih reakcija, kao i za smanjenje simptoma kada se pojave. Evo nekoliko savjeta koji će Vam ovog proljeća biti dragocjeni: 

Kako smanjiti izloženost alergenima u domu i na poslu

Da biste smanjili izloženost alergenima, važno je da: 

  • redovno čistite prostor u kojem boravite
  • koristite usisivač sa HEPA filterom kako biste uklonili polen, sitnu prašinu i dlake
  • ako ste u mogućnosti, tokom sezone cvjetanja uklonite tepihe i tkanine koje mogu sakupljati prašinu i druge alergene
  • redovno mijenjate jastučnice i pokrivače kako bi se smanjio kontakt sa alergenima
  • instalirate kvalitetne filtere za zrak u klima uređajima i grijalicama
  • zatvorite prozore tokom bilo kojeg dijela dana kada je koncentracija polena visoka
  • održavate vlažnost zraka optimalnom kako bi se smanjio rizik od razmnožavanja buđi
  • ne prostirete i ne sušite veš napolju, jer polen može da ostane na čaršafima i peškirima
  • ako imate kućnog ljubimca, redovno nakon šetnje očistite i njegovu dlaku od polena

Kako se pripremiti za boravak napolju tokom sezone cvjetanja

Prvo, pratite vremensku prognozu da biste saznali kada će vremenski uslovi kao što je vjetar povećati nivo polena, tako da možete biti spremni. Uz to, redovno provjeravajte informacije (na lokalnoj TV/radio stanici, u novinama ili na internetu) o koncentraciji i vrsti polena koja će biti prisutna u zraku ako znate koje vrste pogoršavaju Vaše simptome. Ako se predviđa visoka koncentracija polena ili vremenski uslovi koji pogoduju njegovom širenju, počnite da uzimate prepisane medikamente prije nego što se simptomi jave.

Kada izlazite, nosite dugu odjeću, naočale za sunce i šešir kako bi se smanjila izloženost polenu. Izbjegavajte aktivnosti napolju tokom ranog jutra – tada je obično najviši nivo polena u zraku, a u šetnju odlazite nakon obilnih kiša (tada je u zraku najmanje polena). Prije izlaska iz kuće posebnu pažnju posvetite nosu, jer predstavlja primarno mjesto ulaska alergena u organizam. Nanesite sloj hidrantne kreme ili vazelina, kako biste stvorili barijeru za dalji prodor polena, a nakon povratka kući isperite nos fiziološkim rastvorom. 

Tokom sezone cvjetanja izbjegavajte uvođenje novih proizvoda u svoju beauty rutinu, pogotovo ako sadrže različite kiseline, retinol i vitamin C. Njegujte svoju kožu proizvodima bogatim ceramidima, ureom, pantenolom i ši puterom. Preko dana možete na koži lica i izloženim dijelovima tijela koristiti termalnu vodu u spreju – tako ćete ukloniti polen i nečistoće, a istovremeno i hidrirati kožu. 

Kada se vratite kući stavite odjeću koju ste nosili napolju na pranje i okupajte se kako bi uklonili polen sa kože i kose. Za tuširanje možete koristiti uljane kupke koje će nahraniti kožu i dodatno je zaštititi od isušivanja. 

Kako se zaštititi od alergena tokom vožnje automobila

Vožnja automobila može biti neugodna tokom sezone cvjetanja, jer smo tokom vožnje izloženi velikoj količini alergena. Da biste smanjili rizik od pojave alergijskih reakcija, pridržavajte se ovih savjeta:

  • koristite filtere za zrak – većina automobila danas ima filtere za zrak koji mogu da “uhvate” čestice kao što su polen, prašina i ostali alergeni; redovno mijenjanje ovih filtera pomoći će u održavanju čistog zraka u vozilu i smanjenju izloženosti alergenima
  • zatvorite prozore – iako je ugodno voziti se sa otvorenim prozorima tokom toplih proljetnih dana, to može biti nezgodno ako Vas muči alergija; zatvaranje prozora tokom vožnje pomoći će u sprječavanju unosa spoljnih alergena u vozilo
  • podesite klima uređaj – postavite ga na “recirkulaciju” (kako bi se zrak u vozilu ponovo koristio i uklonio spoljni zrak) i podesite na nižu brzinu kako bi se smanjila količina alergena koja ulazi u vozilo
  • održavajte higijenu vozila – usisavanje i pranje sjedišta, patosnica i drugih površina doprinijet će uklanjanju čestica koje uzrokuju alergije

Sada kada znate kako da smanjite izloženost alergenima, želimo da sa Vama podijelimo i listu proizvoda kojima ćete proljetne alergije držati pod kontrolom.

Povećajte unos kalcijuma, magnezijuma i cinka

Kada se suočavamo sa sezonskim alergijama, naš imunološki sistem se bori protiv raznih simptoma koji izazivaju nelagodu. Srećom, postoji nekoliko minerala koji mogu da pomognu našem imunitetu i ublaže simptome alergija. Među njima su najznačniji cink, kalcijum i magnezijum.

Cink, koji posjeduje antioksidativna, antialergijska i antiinflamatorna svojstva, može da pomogne u sprječavanju različitih oblika alergijskih reakcija, od kožnih osipa do problema sa disajnim putevima. Magnezijum pomaže u širenju suženih disajnih puteva, a zajedno sa kalcijumom, može da umanji alergijske reakcije u organizmu.

Da biste bili sigurni da tokom proljeća unosite dovoljnu količinu ovih minerala, preporučujemo vam dodatke ishrani kao što su Solgar CA+MG+ZN tablete, BIOFAR kalijum i magnezijum i NATURAL WEALTH kalcijum citrat

Ublažite simptome alergije odgovarajućim preparatima

Vaš saveznik u borbi sa proljetnim alergijama mogu biti i:

GD POLY

Immuno GD-poly je potpuno prirodan preparat koji regulacijom imunog odgovora pomaže da se spriječi pojava alergije (Immuno GD poly štiti ćeliju, sprječava oslobađanje histamina i vezivanje alergena). Ukoliko se alergija javi, pomaže da se uklone tegobe (gušenje, kihanje, peckanje u grlu, curenje vodenastog sekreta iz nosa, crvenilo i svrab očiju). 

Preporučuje se preventivno korištenje preparata Immuno GD-poly tri nedjelje prije očekivanog djelovanja uzročnika alergija. Ovaj preparat se posebno preporučuje osobama alergičnim na polen, ambroziju, prašinu, kod alergijske astme, sinuzitisa, bronhitisa i alergijske kihavice.

Protect Imunobeta

Kapsule Protect Imunobeta sadrže potpuno prirodni bioaktivni ß- (1,3 / 1,6), D-glukan izoliran iz bukovače (Pleurotus ostreateus), vitamin C i čestice cinkovog oksida. Zahvaljujući ovoj kombinaciji sastojaka doprinose poboljšanju imunološkog odgovora i odbrambenih reakcija na viruse, bakterije i sve druge mikroorganizme i toksine koji predstavljaju prijetnju zdravlju organizma. 

Preporučuju se kod oslabljenog imuniteta, čestih infekcija respiratornog trakta i kroničnih upala, prvenstveno radi prevencije, ali i kada se infekcija već razvila jer značajno skraćuju vrijeme oporavka. Pomažu kod povećanog stresa, umora i iscrpljenosti, kao i kod alergijskih reakcija.

Propolaid Rino sprej za nos 20ml

Propolaid rino sprej za nos na bazi propolisa i hamamelisa u mikrobiološki čistoj fiziološkoj otopini. Propolis djeluje protiv virusa i bakterija, hamamelis olakšava disanje, a fiziološka otopina njeguje i čisti osjetljivu sluznicu nosa. Pogodan je za djecu stariju od 3 godine i odrasle osobe sa prehladom, kihanjem i alergijskim rinitisom. Proizvod ne sadrži: gluten, mliječne derivate, laktozu i GMO. 

Lectranal

Prirodno rješenje za ublažavanje alergijskih reakcija. Lectranal usmjerava reakciju imunološkog sistema na uklanjanje alergena bez pojave alergijskih simptoma. Lectranal stimuliše proizvodnju specifičnih plazma ćelija i sintezu zaštitnog imunoglobulina IgG, što omogućava neutralizaciju alergena. To znači da, za razliku od antihistaminika, nema blokiranja završnog koraka, tj. oslobađanje histamina, nego što je alergijska reakcija mnogo ranije usmjerena ka normalnom fiziološkom procesu. 

Pomozite sebi već danas

Iako se ne možemo potpuno izolovati od alergena, postoji mnogo stvari koje možemo učiniti da smanjimo rizik od alergijskih reakcija. Uz pomoć strategija koje smo sa Vama podijelili i proizvoda koje smo Vam preporučili (možete ih kupiti po non-stop niskim cijenama na apotekamo.ba) držat ćete stvari pod kontrolom i olakšati dnevno funkcionisanje.

Naravno, ukoliko primijetite da Vaše alergijske reakcije postaju sve teže i intenzivnije, ili ukoliko osjećate da Vas simptomi sprječavaju u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, obavezno posjetite ljekara. Terapija će Vam pomoći da lakše prebrodite sezonu cvjetanja i poboljšate svoj kvalitet života.

Nemojte dopustiti da alergije upravljaju Vašim životom – primijenite savjete za prevenciju, ublažite simptome odgovarajućim preparatima (i terapijom) i uživajte u proljeću!